Przedmowa

Przedmowa to najważniejsza część przemówienia. To nie tylko pierwsze słowa skierowane do publiczności, ale przede wszystkim cała esencja przemówienia.

Na wstępie

Początek przemówienia to klucz do zbudowania relacji z słuchaczami, pokazania swojej wiarygodności oraz swoich kompetencji. To kilka minut na zaciekawienie swoim tematem. Jeśli na wstępie nie uda Ci się wywołać entuzjazmu publiczności, prawdopodobnie dalsza część Twojego przemówienia też się nie spodoba. W przedmowie powinny znaleźć się wstępne uwagi o temacie przemówienia oraz wyraźne korzyści, jakie z niej odniosą słuchacze.

Najtrudniej zacząć

Wielu początkujących mówców uważa, że warto się na wszelki wypadek zabezpieczyć przed ewentualną porażką. W przedmowie od razu mówią do swoich słuchaczy: „Nie jestem najlepszym mówcą” albo „Nie jestem dziś w najlepszej formie”, „Nie jestem najlepiej przygotowany, ale spróbuję”. W ten sposób od razu skazują się na porażkę – przedstawiają się w negatywnym świetle i nastawiają publiczność na swoją porażkę. Równie mocno może spalić Twój wizerunek nieumiejętnie opowiedziany żart. Warto się więc zastanowić, czy przemowę rozpocząć od dowcipu. Znacznie lepiej zostawić humor na środkową część przemówienia. Jest wówczas pomocny w rozładowaniu napięcia i ponownym przyciągnięciu uwagi słuchaczy.

Idealna przedmowa

Dobra przedmowa będzie płynęła jak opowieść. Zaciekawi i wciągnie słuchaczy. Może to być historia związana z tematem przemówienia lub wykorzystanie własnej anegdoty. Pokaż siebie jako specjalistę i autorytet w danej dziedzinie. Przywołuj fakty i przykłady, posłuż się cytatem. Zasygnalizuj co będzie się działo w dalszej części Twojego przemówienia. Zrób wszystko, aby zwrócić uwagę publiczności i wprowadzić ich w nastrój swojej przemowy.

Ciekawa przedmowa sprawi, że słuchacze będą chcieli usłyszeć dalszą część przemówienia i zainteresują się bliżej tematem.