Jak napisać dobre przemówienie?

Dobre przemówienie to mowa jasna, zrozumiała dla każdego, zmierzająca punkt po punkcie prosto do celu. Napisanie takiego przemówienia to prawdziwe wyzwanie. Jak to zrobić?

Dobra kompozycja przemówienia

Praca nad przemówieniem idealnym to nie tylko szlifowanie tekstu. To także dbanie o wszystkie najdrobniejsze szczegóły, począwszy od tytułu, poprzez rozplanowanie treści, dobranie odpowiednich środków stylistycznych i retorycznych, aż po zgromadzenie wszystkich niezbędnych materiałów, argumentów, kontrargumentów, tez i informacji (m.in. o słuchaczach). Aby dobrze skomponować przemówienie należy wziąć pod uwagę nie tylko co mówimy, ale też do kogo mówimy, jak będziemy mówić i ile czasu nam to zajmie.

Dobry wstęp do przemówienia

Dobre przemówienie musi się zaczynać jak film Hitchcocka – od trzęsienia ziemi. Postaw na mocne tąpnięcie. Przedstaw siebie i swój temat na tyle intrygująco, aby słuchacze chcieli wysłuchać Cię do końca. Musisz wykazać się charyzmą i wiedzą. Nigdy nie rozpoczynaj przemowy od słów: „Na pewno państwo to wiedzą”, „Nie potrafię przemawiać”, „Może nie będzie tak źle”. Zamiast tego napisz: „Uwielbiam przed państwem przemawiać”, „To będzie bardzo inspirujące doświadczenie”, „Dowiedzą się państwo wielu nowych rzeczy”.

Dobre rozwinięcie przemówienia

Trzymając się porównania z Hitchcocka – w rozwinięciu przemówienia napięcie musi stopniowo wzrastać. Zaskocz publiczność ciekawymi chwytami retorycznymi. Spróbuj wejść ze słuchaczami w interakcje – zapisz kilka pytania, przygotuj anegdotę. Opracuj taki materiał, który naprawdę będzie ciekawy i interesujący. Unikaj frazesów, płytkich twierdzeń, powtarzania po innych, rozwlekłych dygresji i mówienia „o wszystkim i o niczym”.

Dobre zakończenie przemówienia

Punkt kulminacyjny przemówienia to właśnie zakończenie. Tak jak od rozpoczęcia zależy, czy słuchacze zainteresują się tematem, tak od zakończenia zależy, co słuchacze z niego zapamiętają. Musisz stać się mistrzem zwięzłości i podsumowania. Nie rozwlekaj zakończenia. Zbierz tylko najważniejsze wnioski i powtórz je, najlepiej zestawiając ze sobą w nowym, zaskakującym świetle.

Napisanie dobrego przemówienia wymaga praktyki. Ćwicz, a staniesz się mistrzem.