Jak napisać mowę weselną?

Przemawianie na weselu to piękna pamiątka dla nowożeńców i czasami bardzo stresujący obowiązek dla gości. Co zrobić, aby napisać niezapomnianą mowę weselną i zamienić stres na przyjemność z przemawiania?

Co to jest mowa weselna?

Mowa weselna to rodzaj przemówienia o charakterze podniosłym i uroczystym wygłaszana na początku przyjęcia ślubnego lub tuż po obiedzie. Zazwyczaj pierwszy głos zabiera ojciec pani młodej, a zaraz po nim ojciec pana młodego. Następnie przemawiają świadkowie. Kilka słów do nowożeńców może powiedzieć każdy gość.

Ile ma trwać mowa na weselu?

Mowy weselne to krótkie wystąpienia. W zupełności wystarczy przemowa na około 3-5 minut. Zdarzają się dłuższe wystąpienia jednak należy pamiętać, że na sali znajduje się więcej mówców.

Co powiedzieć nowożeńcom?

W mowie weselnej jest miejsce na zwrot bezpośrednio do nowożeńców, podziękowania, życzenia oraz toast. Warto umieścić jak najwięcej osobistych odniesień i wspomnień związanych z nowożeńcami. Nie wolno zapomnieć o wyrażeniu swojej radości z zaślubin i podziękowaniu np. za zaproszenie, wybranie na świadka czy zorganizowanie pięknej uroczystości i wesela. W treść można wpleść cytaty, żarty albo humorystyczną opowieść z przeszłości.

Jaki toast wygłosić?

Na samym końcu przemowy weselnej podnosimy do góry kieliszek z winem i wznosimy toast za państwa młodych. Najlepiej jeśli będzie to toast z głębi serca, poprzedzony serdecznymi i niesztampowymi życzeniami. Warto wiedzieć jakie marzenia mają nowożeńcy i wpleść je w treść toastu.

O czym pamiętać?

Należy zawsze wygłaszać mowę z pamięci – a nie czytać z kartki. Trzeba zawsze wcześniej przygotować treść przemowy i przećwiczyć ją. Choć elementy humorystyczne i żarty są dozwolone nigdy nie wolno wprowadzić pary młodej w zażenowanie. Mowa weselna ma wprowadzać w wesoły lub też wzruszający nastrój i być dodatkowym prezentem dla pary młodej.