Cechy dobrego przemówienia

Każde przemówienie jest inne. Mowy różnią się od siebie ze względu m.in. na sytuację, tematykę, odbiorców. Muszą być dostosowane do wielu czynników. Są jednak pewne cechy wspólne, którymi charakteryzuje się każde dobre przemówienie.

Zwrot do słuchaczy

Chodzi nie tylko o tradycyjne rozpoczęcie przemowy od grzecznościowego zwrotu „Szanowni Państwo”. Dobre przemówienie będzie dopasowane do konkretnego audytorium pod względem językowym, emocjonalnym, obyczajowym i tematycznym. Przykładowo wśród dzieci mówca będzie operował zupełnie innym językiem, innymi przykładami i emocjonalnym oddziaływaniem niż przy grupie dorosłych.

Zrozumiały, prosty język

Niezależnie od słuchaczy oraz podejmowanego tematu należy dążyć do uproszczenia języka. Przekazywana treść powinna dosadnie trafiać do odbiorców. Słuchanie bez przerwy ogólników albo języka zbyt naukowego, trudnego w odbiorze, męczy słuchaczy, którzy po prostu wyłączają się w trakcie przemowy.

Przejrzystość

Mówca powinien trzymać się tematu i klarownie go przedstawić. Nieustanne odbieganie od głównego wątku tylko zaciemnia przekaz. Na każdy temat da się bardzo wiele powiedzieć bez popadania w dygresje.

Zwięzłość

Długość przemówienia zależy od okoliczności i jego tematyki. Mimo wszystko nikt nie lubi słuchać długich i rozwlekłych dywagacji. Znacznie lepiej pamięta się krótkie i błyskotliwe przemowy, które zwięźle i trafnie chwytają cały temat.

Upiększanie i uwiarygadnianie

Dobre i żywe przemówienie nie może się obejść bez ozdobników. Cytaty, anegdoty, dane, wykresy, procenty – to wszystko sprawia, że treść jest bardziej żywa i interesująca. Nie wolno tylko przesadzić z ich używaniem.

Ostatnią ale wcale nie najmniej ważną cechą przemówienia jest naturalność. Tylko naturalna mowa, bez sztucznego zadęcia, będzie naprawdę dobra i oryginalna.