Jak przemawiać?

Nawet najlepsi mówcy nie rodzą się z darem przemawiania we krwi. Pracują latami, aby osiągnąć mistrzowski poziom. Umiejętność przemawiania da się wyćwiczyć i opanować. Jak to zrobić?

Przygotowanie do przemowy

Wystarczy naprawdę dobrze się przygotować i poświęcić trochę czasu, aby mówić płynnie i swobodnie na zadany temat. Przede wszystkim dobre przemówienie wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiedniego tekstu. Musisz dobrze zgłębić zagadnienie i dokładnie wiedzieć o czym mówisz. Równie ważne jest poznanie swojego audytorium. Inaczej przemawia się do różnych grup osób. Określ temat i cel swojej mowy oraz zgromadź wszystkie niezbędne informacje, materiały, pomoce. Im więcej pracy włożysz w przygotowanie się, tym lepiej wypadniesz podczas przemawiania.

Przed przemówieniem

Każde wystąpienie publiczne wiąże się z tremą. Stres może być zarówno destruktywny, jak i kreatywny. Bardzo ważne jest psychiczne nastawienie i pozytywne myślenie. Zanim wyjdziesz przed publiczność opanuj głos i drżenie ciała – mogą być w tym pomocne ćwiczenia oddechowe. Przećwicz przemowę przed lustrem, najlepiej z zegarkiem w ręku (kontrolując czas). Popracuj nad mimiką, gestykulacją i intonacją głosu, ale pamiętaj by zachowywać się jednocześnie naturalnie. Unikaj uczenia się tekstu na pamięć. W chwili dużego stresu możesz zwyczajnie zapomnieć fragmentu.

Szanuj swoich słuchaczy

Mów dokładnie to, o co cię poproszono. Trzymaj się tematu i nie zanudzaj swoich słuchaczy. Aby nie odbiegać od meritum sprawy, zrób konspekt przemowy na małych karteczkach. W ten dyskretny sposób jednocześnie nie zapomnisz żadnego fragmentu tekstu. Mów głośno, powoli i wyraźnie – tak aby każdy mógł usłyszeć i zrozumieć twoje słowa. Nie przemawiaj zbyt długo, zwłaszcza kiedy w kolejce do mównicy są jeszcze inni. Słuchacze zapamiętają z pewnością krótką, ale treściwą i błyskotliwą wypowiedź.

Praktyka czyni mistrza – tak samo jest w przypadku przemówień. Z każdym kolejnym razem jest coraz łatwiej choć przygotowywać się trzeba równie solidnie i merytorycznie.