Jak przemawiać na przyjęciu?

Przemówienia na przyjęciu nie muszą być nudne. Mogą pobudzać emocje i zapadać głęboko w pamięć. Oto kilka sposobów na niebanalne przemówienia podczas przyjęcia.

Sposób pierwszy – opowiedz im swoją historię

Przyjęcie to czas zabawy i relaksu, podczas którego uczestnicy nie lubią być zanudzani. Zamiast konwencjonalnego przemówienia na wszystkim znany temat, warto dać publiczności coś zupełnie innego. Własną historię. Wybierając ten sposób trzeba mieć w zanadrzu ciekawą, najlepiej zabawną historię, która ma jakiś morał i co najważniejsze – jest tematycznie związana z daną okazją. To nie jest najłatwiejszy sposób na przemówienie, jednak umiejętnie wykorzystany robi duże wrażenie.

Sposób drugi – użyj chwytu retorycznego

Mówcy od tysiącleci używają retoryki do wzbogacenia swoich wystąpień. Kilka takich chwytów można przenieść także do przemówienia wygłaszanego na przyjęciu. Najłatwiej jest zastosować metafory, pytania retoryczne, porównania czy zaskoczyć słuchaczy nietypową koncepcją.

Sposób trzeci – rozbaw publiczność

To sposób dla tych, którzy nie mają problemów z opowiadaniem żartów. Wplatanie w treść przemowy dowcipów albo zabawnych anegdot rozbawi słuchaczy. Trzeba jedynie pamiętać, aby żarty nie były powszechnie znane, ponieważ wtedy nie będą nikogo śmieszyć. Przy tym sposobie przemawiania trzeba być też ostrożnym – nie każdy rodzaj humoru nadaje się do publicznego wygłaszania.

Sposób czwarty – pokaż to!

„Pokazywanie” to fantastyczny sposób na ubarwienie zwykłej przemowy. Polega na używaniu rekwizytów w trakcie mówienia. Rekwizyty mogą być dosłowne i odnosić się ściśle do mówionego tekstu (np. mowa jest o samochodzie i wyciągasz wcześniej przygotowany model samochodu) lub metaforyczne (np. kiedy mówisz o kluczu do wiedzy, pokazujesz klucz słuchaczom). Jeszcze ciekawiej jest wówczas, gdy każdy ze słuchaczy dostaje taki drobny rekwizyt na pamiątkę, np. balonik z napisem. Takie przemówienie pozostanie w pamięci na długo.