Trema przed występem

Trema – pogromczyni mówców, postrach każdego, kto występuje publicznie. Pojawia się nagle i paraliżuje. Jak poradzić sobie z tremą i stresem przed wystąpieniem?

Co to jest trema?

Trema jest odpowiedzią na stresującą sytuację związaną z różnego rodzaju wystąpieniami publicznymi, zwłaszcza przemówieniami. To zdenerwowanie połączone z lękiem przed oceną ze strony innych osób i obawą przed porażką. Trema często utrudnia wykonanie zadania i towarzyszy zarówno doświadczonym osobom jak i nowicjuszom.

Jakie są objawy tremy?

Czasami stres może zupełnie sparaliżować mówcę i uniemożliwić wystąpienie. Głównymi objawami tremy są: osłabiona koncentracja, luki w pamięci, drżenie ciała, przyspieszone bicie serca, pocenie się, zawroty głowy, bladość, tiki nerwowe, zwątpienie w siebie, lęki, drażliwość, agresja. Każdy człowiek inaczej reaguje na sytuacje stresowe. W zależności od doświadczenia, odporności i układu nerwowego mogą pojawić się wszystkie oznaki tremy albo tylko wybrane z nich.

Jak pozbyć się tremy?

Walka z tremą polega na zrozumieniu jej mechanizmów i świadomości własnych możliwości. Tylko poczucie pewności siebie pomoże pokonać stres. Przed wystąpieniem zrób wszystko, co do ciebie należy: dobrze się przygotuj, przyjdź o odpowiedniej porze, dopnij wszystko na ostatni guzik. Możesz spróbować zastosować techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, które pomogą ci się odprężyć. Skup się na wystąpieniu, myśl pozytywnie i koncentruj się na swoich mocnych stronach, a jednocześnie nie bój się popełnić błędu. Pamiętaj, że publiczność zawsze ci sprzyja.

Czy stres może mobilizować?

Reakcje stresowe to mechanizm obronny na poczucie zagrożenia, jakim jest niepewność w sytuacji wystąpienia publicznego. Organizm mobilizuje wszystkie siły. Umiarkowany stres wpływa korzystnie na koncentrację i pomaga skupić się na osiągnięciu celu – jak najlepszym zaprezentowaniu się. Zbyt duży stres paraliżuje, zmniejsza możliwości intelektualne, psychiczne i fizyczne.

Uwierz w siebie i swoje możliwości. Trema to twój przyjaciel – sprawia, że mobilizujesz się do większego wysiłku i chcesz dać z siebie wszystko.