Cechy wystapienia publicznego

Większość ludzi nie przepada za wystąpieniami publicznymi i odczuwa z ich powodu stres. Czy naprawdę jest się czego bać? Oto cała prawda na temat wystąpień przed publicznością.

Wystąpienie, czyli wypowiedź publiczna

Występować to znaczy wypowiadać się publicznie w jakiejś sprawie. Potocznie uważa się, że występ przed publicznością odbywa się wtedy, gdy osoba przemawia do dużego zgromadzenia ludzi. Jednak wystąpienie publiczne ma miejsce zawsze gdy komunikujemy się z ludźmi niezależnie, czy to trzyosobowa grupa, dwudziestoosobowa klasa, czy tłum ludzi.

Kto występuje publicznie

W powszechnym mniemaniu osoba występująca to ten, kto prowadzi spotkanie, zebranie czy wykład. Oczywiście ci ludzie występują publicznie, ale czy tylko oni? Występującym publicznie staje się także osoba z publiczności, która zabiera głos w trakcie wystąpienia kogoś innego, np. podczas dyskusji. W wystąpieniach publicznych bierze udział każdy z nas, niezależnie czy przemawiamy, czy zadajemy pytania.

Rodzaje wystąpień publicznych

Wyróżniamy kilkanaście rodzajów wystąpień publicznych. Mogą to być wystąpienia praktykowane na uniwersytetach i w szkołach takie jak: wykłady, odpowiedzi ustne, prelekcje. Inne rodzaje wystąpień wiążą się ze sferą społeczną (dyskusje, zadawanie pytań, zabranie głosu na zebraniu, przemówienia weselne, prezentacja oferty itd.), religijną (kazania) i polityczną (mowa wyborcza, orędzie do narodu, itd.). To tylko kilka przykładów z długiej listy publicznych wystąpień.

Strach przed występowaniem

Jak można zauważyć ciągle bierzemy udział w różnego rodzaju wystąpieniach publicznych. Opowiadając żart przed gronem znajomych także stawiamy siebie w roli występującego. Skąd więc trema np. przed prelekcją? Może się to wiązać ze strachem przed porażką lub zbyt niską samooceną. Pamiętaj, że występowania można się nauczyć i wyćwiczyć. Niezależnie od rodzaju wystąpienia, grona słuchaczy i tego, jak często występujesz – po prostu dobrze się przygotuj i zachowuj się naturalnie.