Czy wypada mieć notatki w trakcie przemówienia?

Z pomocą czy bez niej?

Jednym z najlepszych sposobów korzystania z pomocy podczas przemawiania jest zaglądanie w notatki. Możesz pozwolić sobie na zaglądanie w kartkę, jednak tylko wtedy, gdy musisz.

Ważne jest zatem odpowiednie przygotowanie notatek, by były czytelne i przejrzyste, wyraźne i dobrze zorganizowane. Możesz wypunktować najważniejsze informacje, zaznaczyć odpowiednimi kolorami poszczególne z nich, by ułatwić sobie korzystanie.

Są i tacy mówcy, którzy preferują całkowite odczytywanie swojego przemówienia. Jest to jednak ryzykowne, bowiem utrzymanie kontaktu ze słuchaczami przy jednoczesnym bezustannym zaglądaniu w kartkę jest niezwykle trudne. Po za tym odczytywanie tekstu naraża słuchaczy na znudzenie i monotonię, przez co tracisz połowę ich uwagi.

Niektórzy potrafią recytować własny tekst z pamięci, by w chwilach stresujących płynnie przemawiać. Ten sposób korzystania z pomocy pozwala utrzymać kontakt ze słuchaczami, jednak również naraża na swoistą monotonię recytacji i może nudzić słuchaczy. Poza tym recytacja niejednokrotnie uniemożliwia spontanicznie komentowanie, dodatkową argumentację, pozbawia kreatywności i ekscytacji.

Dlatego najlepiej jest pracować nad koncentracją i dobrą organizacją! Odpowiednie przygotowanie i kontrola nad nerwami zmniejsza konieczność korzystania z jakiejkolwiek pomocy. Najważniejsze, byś czuł się pewny siebie i panował nad tremą!