Pisanie przemówienia

Napisanie mowy wymaga czasu, koncentracji, przygotowania i wiedzy na temat budowy przemówienia. Nie jest to trudne. Z napisaniem przemówienia może poradzić sobie każdy.

Podstawowe zasady przemawiania

Zasady pisania przemówień nie są skomplikowane. Na początku musisz dowiedzieć się jaki typ przemówienia chcesz napisać. Każde przemówienie ma podobną schematyczną budowę i wspólne cechy. Różnią się jednak nastrojem, celami, akcentem. Mowa musi być ciekawa dla odbiorców, musi przyciągać uwagę i być napisana prostym, sugestywnym językiem. Warto pamiętać, że przemówienie jest pisane po to, aby je następnie wygłosić – dlatego jego język musi bardziej przypominać język mówiony.

Jaki to typ przemówienia

W tym celu odpowiedz sobie na pytania: z jakiej okazji będziesz przemawiać? Kto będzie słuchał przemówienia? Jaki cel ma spełnić twoje przemówienie? Wyróżniamy przemówienia okazjonalne, firmowe, specjalne, oficjalne, prywatne. Do danego rodzaju przemówienia należy dostosować nastrój przemowy oraz odpowiednie środki językowe.

Schemat pisania przemówienia

Wybierz odpowiednią apostrofę, czyli zwrot do twoich słuchaczy. Nie zapomnij o kilku słowach przywitania i przedstawienia własnej osoby.
Napisz o czym będzie to przemówienie. Podaj krótko główne cele i problematykę, aby rozbudzić ciekawość publiczności.
Teraz rozwiń po kolei postawione na wstępie tezy. Przedstaw argumenty i potwierdź swoje słowa albo znajdź kontrargumenty i obal błędne tezy, wykazując ich nieskuteczność.
W drugim przypadku pokaż właściwe rozwiązania, postaw nowe, zaskakujące tezy.
Na końcu podsumuj swojej wywody – krótko. Ostatecznie zbierz wszystkie informacje i podaj wnioski.
Ostatnim punktem przemowy jest podziękowanie słuchaczom za przybycie i pożegnanie się.

Pisanie przemówień to prawdziwa sztuka. Jeśli ją opanujesz, nawet wygłaszanie spontanicznych mów nie sprawi Ci najmniejszego problemu.