Co powiedzieć nowemu pracownikowi?

Oficjalne powitanie pracownika na nowym stanowisku pracy to obowiązek każdego szefa. Niezwykle miło jest, kiedy oprócz zwyczajowego powitania dodasz kilka słów przemowy. Co powiedzieć nowemu pracownikowi?

Przywitanie pracownika

Na wstępie przemowy należy powitać nowego pracownika. W dobrym tonie jest wyrażenie radości z powodu dołączenia kolejnego pracownika do zespołu. Jako bezpośredni przełożony powinieneś przejąć inicjatywę i krótko opowiedzieć o firmie, jej historii lub o dziale, którego jesteś szefem.

Przedstawienie obowiązków w pracy

W przemówieniu możesz wspomnieć o nowym podziale obowiązków w firmie. Wszyscy pracownicy powinni być świadomi za co nowy pracownik będzie odpowiedzialny. Warto wspomnieć nieco o swoim zespole i o zwyczajach panujących w pracy, zwłaszcza tych niepisanych, a także przydzielić pracownikowi osobę, do której będzie mógł się zgłosić w razie problemów. Dobrze, jeśli w treści pojawi się jakiś osobisty wątek lub anegdota, np. wspomnienie o tym, jak mówca sam słuchał takiej przemowy podczas swojego pierwszego dnia w pracy. To pozwoli na rozładowanie atmosfery i przełamanie pierwszych lodów.

Motywowanie pracownika

Na koniec mowy warto zmotywować pracownika do pracy. Można to zrobić na przykład publicznie wręczając mu służbową komórkę czy laptop albo identyfikator, tym samym potwierdzając przynależność pracownika do zespołu. Warto też wspomnieć o czekającej go karierze i premii, podwyżce lub awansie.