Jak wygłosić mowę?

Wartościowa treść przemowy to tylko połowa sukcesu. Aby zrobić dobre wrażenie na słuchaczach trzeba nie tylko dobrze przygotować się od strony merytorycznej. Musisz też wiedzieć w jaki sposób wygłosić mowę.

Jak Cię widzą – tak o Tobie myślą

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Musisz wzbudzić w audytorium odpowiednie zaangażowanie już od pierwszych sekund Twojego wystąpienia. Twój wygląd – strój, fryzura, makijaż, dodatki – musi być dopasowany do sytuacji i nie może Cię przytłaczać, rozpraszać uwagi. Kolejną kwestią jest mimika twarzy i gestykulacja. Sprawiaj wrażenie człowieka pewnego siebie, który wie o czym mówi i co robi. Zagubiona, przestraszona mina, trzęsące się dłonie, spuszczony wzrok, to atrybuty osoby, która znalazła się gdzieś przypadkowo i nie ma pojęcia co powiedzieć.

Panuj nad głosem i tekstem

Twój głos to teraz Twój największy atut. Wygłaszanie mowy powinno opierać się na czterech zasadach: mów głośno, pewnie, krótko i na temat. Tak w skrócie wygląda przepis na idealne przemówienie. Przemowa powinna być naturalna, dlatego nie czytaj tekstu z kartki ani nie „klep” tekstu z pamięci. Opowiadaj ciekawie i dynamicznie, wtrąć anegdotę albo dowcip (zawsze związane z treścią mowy), dodaj mocny cytat. Nie śpiesz się i jednocześnie kontroluj czas.

Przenieś emocje na słuchaczy

Przemawianie zawsze wywołuje ogromne emocje. Postaraj się aby Twoja mowa wywołała w słuchających odpowiednie napięcie emocjonalne. Nie myśl o audytorium jak o wrogach. Publiczność jest tu dla Ciebie. Obserwuj twarze i reakcje. Jeśli dasz z siebie wszystko, zapłoniesz emocjonalnym żarem, również Twoi słuchacze poczują to samo.

Przed przemową warto zadbać też o takie szczegóły, jak sprawdzenie sprzętu nagłaśniającego lub sprzętu pomocniczego (komputer, rzutnik) aby w trakcie wygłaszania mowy wszystko było dopięte na ostatni guzik.