Przyciągnij uwagę

Jak sprawić, by nie zanudzić swojego interlokutora własnym przemówieniem, by nie mrużył oczu i nie ziewał w trakcie twojego wystąpienia? Co zrobić, by to, o czym mówisz, zapamiętał na dłużej?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę słuchaczy:

1. Pamiętaj! Pozytywne pierwsze wrażenie to połowa sukcesu! Atmosferę wokół siebie tworzysz Ty! Bądź swobodny i przyjaźnie nastawiony. Zastosuj humor – pozwoli Ci to zamaskować swoje zdenerwowanie oraz rozluźni atmosferę. Im przyjemniej będzie słuchaczom na początku, tym uważniej Cię będą słuchali w trakcie całego wystąpienia.

2. Zanim wystąpisz, przygotuj się rzetelnie. Zbierz myśli, powtórz informacje, które chcesz przekazać, by unikać niefortunnych przecinków, takich, jak: „yyy”, „eee” itd. Jeśli się chwilowo dekoncentrujesz, pozwól sobie na chwilę ciszy. Cisza zachęca, wzmaga zainteresowanie!

3. Nie zapomnij o wyprostowanej pozycji ciała oraz gestach, czyli niewerbalnych sygnałach, które wysyłasz. Spoglądaj w oczy publiczności, okażesz tym samym szacunek i wzbudzisz zaufanie.

4. Ubiór jest równie ważny! Nie może on jednak przyciągać uwagi bardziej niż to, o czym mówisz (nadmiar zbędnych dodatków dezorientuje słuchacza).

5. Wszystko zależy od sytuacji. Przemówienie wygłaszane na weselu wśród bliskich i znajomych nie będzie tym samym, co prezentacja nowego projektu w kontakcie przedstawiciela firmy z potencjalnym klientem. Odwołaj się więc do sytuacji, do osób zgromadzonych, by wiedzieli, że mówisz dla nich i tylko dla nich.