Jak przemawiać w szkole?
Przemówienia kierowane do uczniów są szczególnie trudne i wymagające. Jak przemawiać w szkole, by utrzymać uwagę dzieci i młodzieży?
Szkolne przemówienia
W czasie roku szkolnego jest bardzo wiele okazji, aby przemawiać do uczniów: początek i koniec roku szkolnego, różnego rodzaju święta, apele itp. Młoda publiczność jest bardzo wymagająca, szybko się rozprasza i stosunkowo trudno ją zaciekawić. To dlatego przemawianie w szkole wymaga bardzo dobrego przygotowania – niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem, nauczycielem, czy członkiem rady rodzicielskiej. Musisz wziąć pod uwagę wiek i preferencje Twojego audytorium oraz dostosować temat do odbiorców.
Nudne przemówienia, czyli czego unikać
Uczniowie to szczególnie bystrzy słuchacze, którzy potrafią wiele dostrzec. Przez kilka lat nauki dzieci i młodzież słuchają wystąpień na te same tematy. Nie warto po raz kolejny przygotowywać podobnej mowy, najeżonej wytartymi frazesami, podobnymi sformułowaniami i ogólnikami – nikogo ona nie zainteresuje. Warto także zrezygnować z długich kilkunastominutowych wystąpień, które mogą jedynie rozproszyć uwagę i znudzić młodą publiczność.
Ulepszanie przemówień szkolnych
W treść przemówienia warto wpleść ciekawe i nowe dla uczniów fakty. Zamiast powtarzać życiorys patrona szkoły można odnieść się do wydarzeń mało znanych lub powiązanych w jakiś sposób z aktualną uroczystością. Dzieciaki cenią szczerość i autentyczność. W przemowie szkolnej nie może zabraknąć odniesień do życia przemawiającego oraz realnych wydarzeń. Warto wpleść humorystyczny wątek, ale uwaga – nie wolno na siłę mówić językiem młodzieży i „kraść” ich żarty. To zwykle kończy się spaleniem dowcipu. Długie mowy lepiej zastąpić krótkimi, ale charakterystycznymi i dynamicznymi wystąpieniami.
Przemówienie szkolne powinno zachować formalny charakter, jednak najważniejsze to wziąć pod uwagę grupę docelową – czyli uczniów. Język i poziom przemowy musi być dostosowany do dzieci lub młodzieży.