Składanie gratulacji
Ślub, narodziny dziecka, zdobycie tytułu naukowego, awans – nie brakuje powodów do wygłaszania gratulacji. Jak je napisać? Poniżej znajdziesz kilka prostych i skutecznych porad jak sprawić, aby twoje gratulacje były ładne, szczere i poprawne.
Cechy charakterystyczne gratulacji
Gratulacje to krótka forma wyrażenia naszego uznania dla kogoś. Gratulacje składamy z okazji jakiegoś sukcesu (np. awansu, wygranej, jubileuszu) lub szczęśliwego wydarzenia (np. ślubu, narodzin dziecka). Ich treść powinna być formalna i oficjalna. Jednocześnie gratulacje nie powinny brzmieć sztucznie. Nie mogą być też długie – wystarczy kilka zdań w liście lub bezpośrednio do odbiorcy. Czasami gratulacje mogą być częścią dłuższej mowy. Wówczas składamy je na początku przemówienia i przypominamy na końcu.
Jak gratulować?
Kiedy na myśl nie przychodzą żadne słowa, trzeba poszukać ich we własnym wnętrzu. Gratulacje powinny być przede wszystkim szczere. Nie musisz odnosić się do schematycznych przykładów i utartych formułek. Zastanów się jakie emocje budzi w tobie wydarzenie, z okazji którego składasz gratulacje? Co myślisz o osobie lub instytucji, do której piszesz? Czego chcesz jej życzyć? Zbierz wszystkie swoje przemyślenia i ułóż je w formalnym porządku, tworząc z nich gratulacje.
Jak zacząć i skończyć gratulacje?
Zwróć się bezpośrednio do osoby, której gratulujesz. Jeśli to instytucja lub firma, warto wymienić osoby, które przyczyniły się do jej sukcesu. Napisz czego dotyczą twoje gratulacje. Możesz dodać dlaczego to twoim zdaniem ważne wydarzenie. Wyraź swoją radość lub towarzyszące ci emocje. Możesz dodać swoją opinię, poradę na przyszłość lub podziękowania. Na końcu gratulacji warto złożyć życzenia dalszych sukcesów.
Tak sformułowane gratulacje z pewnością zapadną w pamięć osobie, do której są kierowane.