Brzmienie Twojego głosu

To jak brzmi Twój głos, jest bardzo ważne w odbiorze przemówienia. Nawet jeśli mówisz rzeczy ciekawe, Twoje zdania zbudowane są poprawnie, a jedna myśl płynnie kieruje ku następnej… cały efekt może popsuć sposób artykulacji. I nie chodzi tu tylko jąkanie się czy zacinanie, związane z tremą. Chodzi o to jakie masz nawyki oraz naturalną barwę głosu.

Kto nie chciałby mieć czystego, mocnego głosu radiowca? Niestety, nie każda osoba może się nim pochwalić. Bardzo często nie jesteśmy świadomi nawet, że mówimy nie dość głośno czy że nasz głos ma nieprzyjemną dla ucha barwę. Połową sukcesu jest więc poznanie swoich słabych stron.
Profesjonalnie zajmują się tym eksperci od emisji głosu, którzy są w stanie wychwycić nawet tak niewielkie odstępstwa, jak zbyt syczące „s” czy „r” frykatywne. Jeśli więc bardzo zależy Ci na tym, jak wypadniesz lub wiesz, że czeka Cie częstsze przemawianie – skonsultuj się z taką osobą. Jedna godzina zajęć może naprawdę podnieść jakość Twojego wypowiadania się właśnie dlatego, że będziesz świadom najczęstszych błędów oraz słabych i mocnych stron.

My możemy udzielić Ci kilku rad:

  • Gdy wiesz, że mówisz czasem zbyt cicho, postaraj się zapamiętać układ swoich narządów podczas mowy prawidłowej, głośnej: to ile nabierasz powietrza w płuca, jak bardzo korzystasz z przepony, jaki jest układ twojego kręgosłupa i ramion itp. Jeśli w trakcie wypowiedzi na forum zorientujesz się, że prawie nie korzystasz z przepony lub zauważysz inne odstępstwa od tej zapamiętanej pozycji – prawdopodobnie mówisz za cicho.
  • Gdy masz „skrzekliwą” tonację, ogranicz emocje, zawarte w głosie podczas przemowy. Choć normalnie zaleca się, by nie mówić głosem monotonnym, lecz akcentować wypowiedzenia, ekscytować się nimi, to nie sprawdzi się u Ciebie. Trzymaj się raczej barwy głosu, która wiesz, że nie będzie dla odbiorców nieprzyjemna. W takiej sytuacji operuj bardziej mimiką i mową ciała niż tonacją.
  • Gdy masz problemy z właściwym rozkładem oddechu, to poza pamiętaniem, że kropki i przecinki w przemówieniu są dla Ciebie miejscami do zaczerpnięcia powietrza, wykonuj ćwiczenia oddechowe (znajdziesz je niedługo na naszym serwisie!). Dzięki nim nie tylko nauczysz się właściwie gospodarować oddechem, ale także zwiększysz pojemność swoich płuc, dzięki czemu będziesz mógł mówić dłużej na jednym wdechu. I to bez zadyszki!