Jak przemawiać na urodzinach?

Przemówienie urodzinowe może być fantastyczną niespodzianką dla każdego solenizanta i świetnym dodatkowym prezentem. Co powiedzieć na urodzinach? Jak złożyć życzenia?

Urodzinowe przemówienie dla solenizanta

Przemowa podczas urodzin ma formę rozbudowanych życzeń wraz z toastem za zdrowie solenizanta. W zależności od stosunków, jakie łączą przemawiającego i jubilata (czy to członek rodziny, przyjaciel, czy szef) przemówienie może mieć charakter bardziej poufały lub konwencjonalny. Przemówienie powinno zawierać jakąś jedną myśl przewodnią, wokół której zbudowana będzie cała treść. Może to być jakaś anegdota, dowcip lub opowieść związana z solenizantem. Warto zastosować pewne chwyty retoryczne, np. wyjście od sytuacji pozornie niezwiązanej z tematem, by dojść do zaskakującego punktu kulminacyjnego albo użycie zabawnej znaczeniowo gry słów. Życzenia zawarte w przemówieniach urodzinowych powinny być oryginalne i przemyślane.

Przemowa solenizanta

Na przyjęciu urodzinowym głos może zabrać także solenizant. Mowa solenizanta powinna zostać wygłoszona na samym końcu, po przemowach gości. W takim przemówieniu warto najpierw podziękować wszystkim gościom za przybycie oraz za życzenia (i ewentualnie za prezenty). Mogą się w nim pojawić wspomnienia, osiągnięcia, plany na przyszłość lub anegdoty. Należy wziąć pod uwagę do kogo kierowane są słowa przemowy. Na oficjalnym przyjęciu dla pracowników przemowa musi mieć bardziej formalny charakter. Na uroczystości rodzinnej przemówienie urodzinowe może mieć znacznie luźniejszą formę.

Urodziny instytucji, czyli przemowa jubileuszowa

Podczas obchodów jubileuszu firmy lub instytucji mowę urodzinową wygłasza przeważnie prezes. Warto w niej zawrzeć wspomnienia dotyczące firmy, istotne osiągnięcia, wymienić wyróżniających się pracowników oraz powiedzieć o przyszłości firmy. Przemowa powinna mieć pogodny nastrój i podkreślać dobre strony mijających lat.